Noi regăţenii | Dragusanul.ro

Iosif Berman și alți pășitori fără țintă prin viață

Iosif Berman (17 ianuarie 1892, Burdujeni – 17 septembrie 1941, București). Tatăl său participase la Războiul pentru Independență din 1877. A învățat tehnica fotografică de la fotografii din Suceava și din Cernăuți. În 1911, câștiga concursul pentru ocuparea postului de fotograf la „Gazeta ilustrată” (toate fotografiile cu refugiați bucovineni, în Burdujeni și în Mihăileni, de el au fost făcute), apoi a fost fotograf de război la Odessa, în nordul Caucazului și la Novorosiisk, după care, până în 1923, s-a stabilit la Constantinopol, împreună cu soția sa Raisa și cu fetița lor, Luiza, care se născuse printre flăcările revoluției sovietice. A colaborat cu ziarele „Adevărul”, „Dimineața” și „Sportul”, cu Associated Press, Scandinavian Newspaper Press și New York Times, dar și cu publiciști de marcă, precum Geo Bogza, Constantin Mille, Brunea Fox sau cu etnografii Dimitrie Gusti și Constantin Brăiloiu.

Țărani, citind „Dimineața”

 

Iosif Berman s-a născut evreu, dar și român (tatăl său câștigase acest statut, cu arma în mână, la asaltul redutelor din Balcani); prin opera lăsată după sine (eu reproduc doar câteva fotografii), s-a învrednicit cu adevărat la memorie, ceea ce nu se poate spune despre cei mai mulți dintre noi, ceilalți pășitori fără țintă prin viață.

Spre fântână

Sfatul bătrânilor

Constantin Brăiloiu, înregistrând un cimpoier

Echipa de cercetare a profesorului Dimitrie Gusti

Copii, cântând la vioară prin București

Cu steaua, prin București

Intrarea în Piața Bibescu, de pe bulevardul Regina Maria

Irozii, în București

Înmormântare tradițională românească

Marele cutremur din 1940

Mănăstirea

Moș cu gâște

O lecție de muzică pentru copiii de la țară

Păstorii

Praznic la mănăstire

Prichindei, la urat prin București

*


Străbunii regăţeni, din coasta Bucovinei

Toţi pasionaţii de istoria localităţii natale ştiu că informaţiile care ţin de istoria recentă sunt cele mai greu de găsit. Tocmai de asta, majoritatea monografiilor trec în fugă peste anii 1890-1960, deşi informaţiile din acea perioadă stau sub nasul nostru, fără să le vedem- E drept, trebuie să ştii să cauţi şi ce cauţi. Tocmai de asta, înfiinţând rubrica „Noi, regăţenii”, voi începe să răspândesc informaţii, până ce voi simţi că şi alţii desluşesc potecile şi vor putea călători singuri.

Prefectura judeţului Botoşani

*

Tablou de tinerii din judeţul Botoşani

care urmează a fi înscrişi pe tabelele de

recensământ ale clasei anului 1901

şi care sunt dispăruţi de prin comunele unde s-au născut

*

Sapsa sin Iosub, fiul lui Iosub şi al Peritei, din comuna Târgu Burdujeni, plasa Siret.

Herşcu Henic, fiul lui Iosub şi al Reizei, din comuna Târgu Burdujeni, plasa Siret.

Froim Herlet Cheni, fiul lui Herluţ şi al Rozei, din comuna Târgu Burdujeni, plasa Siret.

Aurelian Bendu, fiul lui Ioan şi al Soltanei, din comuna Târgu Burdujeni, plasa Siret.

Morlha sin Zanvel, fiul lui Zanvel al şi Haiei, din comuna Târgu Burdujeni, plasa Siret.

Ioan Dascălu, fiul lui Gheorghe şi al Domnicăi, din comuna Târgu Burdujeni, plasa Siret.

Haim Perit sin Moisă, fiul lui Moisă şi al Seniei, din comuna Târgu Burdujeni, plasa Siret.

Moidel sin Strul, fiul lui Strul şi al Golidei, din comuna Târgu Burdujeni, plasa Siret.

Iţic sin Strul, fiul lui Strul şi al Leiel, din comuna Târgu Burdujeni, plasa Siret.

Avram sin Altăr, fiul lui Altăr şi al Hindei, din comuna Târgu Burdujeni, plasa Siret.

Zisu Aninu, fiul lui Marcu şi al Şeinei, din comuna Târgu Burdujeni, plasa Siret.

Şaia Iser, fiul lui Benditu şi al Estrei, din comuna Târgu Burdujeni, plasa Siret.

Avram Herş Meidel, fiul lui Mehal şi al Tobei, din comuna Târgu Burdujeni, plasa Siret.

Zeilic Iulian, fiul lui Carol şi al Terezei, din comuna Corni, plasa Siret.

Herşcu Rivin, fiul lui Sin Herşcu şi al Itei, din comuna Corni, plasa Siret.

Lazarovici Gheorghe, fiul lui Vindil şi al Anei, din comuna Corni, plasa Siret.

Ionescu Toader, fiul lui Dumitru şi al Elenei, din comuna Corni, plasa Siret.

Condriuc Dumitru, fiul lui Dumitru şi al Mariei, din comuna Corni, plasa Siret.

Pădure Petru, fiul lui Vasile şi al Ilincăi, din comuna Poiana Lungă (Adâncata – n. n.), plasa Siret.

Popişteanu Gheorghe, fiul lui Vasile şi al Catinchi, din comuna Poiana Lungă, plasa Siret.

Popescu Costache, fiul lui Vasile şi al Mariei, din comuna Salcea, plasa Siret.

Baraş Nahman, fiul lui Zalman şi al Şenibeilei, din comuna Salcea, plasa Siret.

Sturda Ioan, fiul lui Spiridon şi al Ecaterinei, din comuna Salcea, plasa Siret.

Lumaicu Costache, fiul Anei, din comuna Salcea, plasa Siret.

Irimia Mihai, fiul lui Costache şi al Savetei, din comuna Salcea, plasa Siret.

Andrieşi Neculai, fiul lui Ioan şi al Mariei, din comuna Salcea, plasa Siret.

Thefordoschi Gheorghe, fiul lui Ioan şi al Paraschivei, din comuna Călineşti, plasa Siret.

Timofti Costache, fiul lui Alexandru şi al Domnicăi, din comuna Călineşti, plasa Siret.

Horopciuc Ioan, fiul lui Dumitru şi al Aniţei, din comuna Călineşti, plasa Siret.

Gheţim Neculai, fiul lui Constantin şi al Irinei, din comuna Călineşti, plasa Siret.

Havriliuc Costache, fiul lui Toder şi al Ioanei, din comuna Călineşti, plasa Siret.

Neamţu Costache, fiul lui Niculae şi al Bălaşei, din comuna Călineşti, plasa Siret.

Barbă-Lată Costache, fiul lui Petrea şi al Mariei, din comuna Călineşti, plasa Siret.

Rusu Petrea, fiul lui Gheorghe şi al Mariei, din comuna Călineşti, plasa Siret.

Neamţu Ion, fiul lui Gheorghe şi al Elenei, din comuna Călineşti, plasa Siret.

Andrei Ion, fiul lui Ilie şi al Paraschivei, din comuna Călineşti, plasa Sitet.

Hriţcu Gheorghe, fiul lui Gheorghe şi al Elisabetei, din comuna Călineşti, plasa Siret.

Daniliuc Dumitru, fiul lui Ion si al Elenei, din comuna Călineşti, plasa Siret.

Amăriuţei Petrea, fiul lui Niculae şi Domnicăi, din comuna Călineşti, plasa Siret.

Macsim Dumitru, fiul lui Niculae şi al Anei, din comuna Călineşti, plasa Siret.

Boicu Mihai, fiul lui Toader şi al Mariei, din comuna Călineşti, plasa Siret.

Amoaşei Ion, fiul lui Mateiu şi al Paraschivei, din comuna Călineşti, plasa Siret.

Simonovici Moisă, fiul lui Periţi şi al Rifcei, din comuna Călineşti, plasa Siret.

Luchinăsei Dumitru, fiul lui Niculae şi al Ecaterinei, din comuna Călineşti, plasa Siret.

Andrei Dumitru, fiul lui Mihai şi al Dochiţei, din comuna Călineşti, plasa Siret.

Scripcariu Niculae, fiul lui Matache şi al Catrinei, din comuna Călineşti, plasa Siret.

Graur Leizer, fiul lui Şloim şi al Haiei, din comuna Călineşti, plasa Siret.

Rusu Toader, fiul lui Petrea şi al Irinei, din comuna Fântânele, plasa Siret.

Ioseb Mein, fiul lui Iosub şi al Reizei, din comuna Fântânele, plasa Siret.

Rusu Gheorghe, fiul lui Gheorghe şi al Mariei, din comuna Fântânele, plasa Siret.

Dolea Costache, fiul lui Gheorghe şi al Aniţei, din comuna Fântânele, plasa Siret.

A Basenei Costache, fiul lui Ion şi al Mariei, din comuna Fântânele, plasa Siret.

Hântescu Costache, fiul lui Iordache şi al Catincăi, din comuna Fântânele, plasa Siret.

Balan Niculae, fiul lui Gheorghe şi al Mariei, din comuna Fântânele, plasa Siret.

Turtureanu Mandache, fiul lui Vasile şi al Saftei, din comuna Fântânele, plasa Siret.

A Solomei Ion, fiul lui Gheorghe şi al Mariei, din comuna Fântânele, plasa Siret.

Suman Ion, fiul lui Vasile şi al Magdalinei, din comuna Fântânele, plasa Siret.

David Copel, fiul lui David şi al Tobei, din comuna Fântânele, plasa Siret.

A Ciubotăriţei Gheorghe, fiul lui Dumitru şi al Zamfirei, din comuna Fântânele, plasa Siret.

Radiu Vasile, fiul lui Ion şi al Mariei, din comuna Fântânele, plasa Siret.

Cotruţă Ion, fiul lui Iordache şi al Zoiţei, din comuna Fântânele, plasa Siret.

Pădurariu Vasile, fiul lui Dumitru şi al Mariei, din comuna Fântânele, plasa Siret.

Angheluşi Vasile, fiul lui Petre şi al Elenei, din comuna Fântânele, plasa Siret.

Răileanu Dumitru, fiul lui Niculae şi al Dochiţei, din comuna Fântânele, plasa Siret.

Dobrea Dumitru, fiul Elenei, din comuna Fântânele, plasa Siret.

Roscănianu Vasile, fiul lui Gheorghe şi al Sultanei, din comuna Fântânele, plasa Siret.

Morga Constantin, fiul lui Vasile şi al Mariei, din comuna Fântânele, plasa Siret.

A Ivănesei Dumitru, fiul lui Vasile şi al Mariei, din comuna Fântânelele, plasa Siret.

Seniţu Costache, fiul lui Gheorghe şi al Lisavetei, din comuna Fântânelele, plasa Siret.

Ivănuţă Vasile, fiul lui Petrea şi al Mariei, din comuna Fântânele, plasa Siretu.

Tudorică Gheorghe, fiul lui Iordache şi al Paraschivei, din comuna Fântânele, plasa Siret.

Iacob Gheorghe, fiul lui Gheorghe şi al Mariei, din comuna Fântânele, plasa Siret.

Ciornei Ioan, fiul lui Costache şi al Catrinei, din satul Burdujeni, plasa Siret.

Curcă Vasile, fiul lui Gheorghe şi al Anei, din satul Burdujeni, plasa Siret.

Sandu Gheorghe, fiul lui Neculai şi al Catrinei, din satul Burdujeni, plasa Siret.

Ciobanu Gheorghe, fiul lui Neculai şi al Galofiei, din satul Burdujeni, plasa Siret.

Palaghian Manole, fiul lui Ioan şi al Galofiei, din satul Burdujeni, plasa Siret.

Paiu Costache, fiul lui Neculai şi al Marandei, din satul Burdujeni, plasa Siret.

Popa Mihaiu, fiul lui Costache şi al Catrinei, din satul Burdujeni, plasa Siret.

Popa Gavril, fiul lui Costache şi al Catrinei, din satul Burdujeni, plasa Siret.

Anuşca Dumitru, fiul lui Neculai şi al Paraschivei, din satul Burdujeni, plasa Siret.

Bidu Ioan, fiul lui Vasile şi al Domnicăi, din satul Burdujeni, plasa Siret.

Bobu Vasile, fiul Mariei, din satul Burdujeni, plasa Siret.

Paroh Neculai, fiul lui Ioan şi al Zamfirei, din satul Burdujeni, plasa Siret.

Manchiţă Ioan, fiul lui Gheorghe şi al Elenei, din satul Burdujeni, plasa Siret.

Pricop Ioan, fiul lui Gheorghe şi al Elenei, din satul Burdujeni, plasa Siret.

Bobu Iordache, fiul lui Tudor şi al Aniţăi, din satul Burdujeni, plasa Siret.

Ciobanu Vasile, fiul lui Lupu şi al Saftei, din satul Burdujeni, plasa Siret.

Spătariu Dumitru, fiul lui Alexe şi al Catincăi, din satul Burdujeni, plasa Siret.

Ionescu Victor, fiul lui Vasile şi al Mariei, din satul Burdujeni, plasa Siret.

Gavriliu Vasile, fiul lui Emanoil şi al Mariei, din satul Burdujeni, plasa Siret.

Spacu Vasile, fiul lui Ion şi al Zoiţei, din satul Burdujeni, plasa Siret.

Casapu Şloim, fiul luI Leiba şi al Estrei, din comuna Târgu Bucecea, plasa Siret.

Graur Iosub, fiul lui Volf şi al Reizei, din comuna Târgu Bucecea, plasa Siret.â

Leizer Haim, fiul lui Moscu si al Basiei, din comuna Târgu Bucecea, plasa Siret.

Sârbu Mihaiu, fiul lui Ioan şi al Catincăi, din comuna Târgu Bucecea, plasa Siret.

Avramovici Şloim, fiul lui Iţic şi al Hesiei Etla, din comuna Târgu Bucecea, plasa Siret.

Huludeţ Gheorghe, fiul lui Costache şi al Mariei, din comuna Dumbrăveni, plasa Siret.

Brodnor Petru, fiul lui Iohan şi al Magdalenei, din comuna Dumbrăveni, plasa Siret.

A Orbu Gheorghe, fiul lui Toader şi al Rariţei, din comuna Dumbrăveni, plasa Siret.

Ruganovici Alexe, fiul lui Mihail şi al Sofiei, din comuna Dumbrăveni, plasa Siret.

Meir Iancu, fiul lui Pitic şi al Minţei, din comuna Dumbrăveni, plasa Siret.

Stan Costache, fiul lui Ion şi al Casandrei, din comuna Dumbrăveni, plasa Siret.

Leibovici Altăr, fiul lui Strul şi al Malcăi, din comuna Dumbrăveni, plasa Siret.

Aizic Şloim, fiul lui Strul şi al Dvarei, din comuna Dumbrăveni, plasa Siret.

Aizic Altăr, fiul lui Strul şi al Dvarei, din comuna Dumbrăveni, plasa Siret.

Iancovici Calman, fiul lui Calman şi al Ruhlăi, din comuna Dumbrăveni, plasa Siret.

Clain Iosef, fiul lui Rudolf şi al Mariei, din comuna Dumbrăveni, plasa Siret.

Carpinschi Mihaiu, fiul Iuliei, din comuna Dumbrăveni, plasa Siret.

Dumitru Gheorghe, fiul lui Gheorghe şi al Mariei, din comuna Dumbrăveni, plasa Siret.

Moldovanu Petru, fiul Elenei, din comuna Dumbrăveni, plasa Siret.

A Popei Neculai, fiul lui Dumitru şi al Casandrei, din comuna Dumbrăveni, plasa Siret.

Gavriline Grigore, fiul lui Manoli şi al Mariei, din comuna Brehueşti, plasa Siret.

Ungureanu Ion, fiul lui Gheorghe şi al Victoriei, din comuna Brehueşti, plasa Siret.

Ştefănescu Titus, fiul lui Alexandru şi al Eugeniei, din comuna Brehueşti, plasa Siret.

Ferariu Gheorghe, fiul lui Anton şi al Ecaterinei, din comuna Brehueşti, plasa Siret.

Munteanu Costache, fiul lui Enache şi al Raveicăi, din comuna Brehueşti, plasa Siret.

Burăh Calman, fiul Avram şi al Ghitlei, din comuna Brehueşti, plasa Siret.

Romaşcanu Grigore, fiul lui Sava şi al Elisabetei, din comuna Brehueşti, plasa Siret.

Teodor Costache, fiul lui Dumitru şi al Savetei, din comuna Brehueşti, plasa Siret.

Fruct Iţic, fiul lui Avram şi al Haiei, din comuna Brehueşti, plasa Siret.

Ferariu Andrei, fiul lui Ioan şi al Elenei, din comuna Brehueşti, plasa Siret.

Garici Vasile, fiul lui Costache şi al Profirei, din comuna Brehueşti, plasa Siret.

Andriescu Gheorghe, fiul lui Neculal şi al Anicăi, din comuna Tudora, plasa Siret.

Pandeli Vasile, fiul lui Margian şi al Anicăi, din comuna Tudora, plasa Siret.

Ceornei Gheorghe, fiul lui Iordache şi al Catrinei, din comuna Tudora, plasa Siret.

Luchian Neculai, fiul natural al Nastasiei, din comuna Tudora, plasa Siret.

Motrine Costache, fiul lui Iordache şi al Catrinei, din comuna Tudora, plasa Siret.

Crâşmariu Petrea, fiul lui Costache şi al Mariei, din comuna Tudora, plasa Siret.

Iacob Dumitru, fiul lui Toder şi al Ruxandei, din comuna Tudora, plasa Siret.

Botanu Gheorghe, fiul lui Vasileşi al  Anicăi, din comuna Tudora, plasa Siret.

Todirică Vasile, fiul lui Anania şi al Ruxandei, din comuna Tudora, plasa Siret.

Dorofteiu Neculai, fiul lui Iordache şi al Soltanei, din comuna Tudora, plasa Siret.

Huţanu Dumitru, fiul lui Gheorghe şi al Nastasiei, din comuna Tudora, plasa Siret.

Pădurariu Neculai, fiul lui Iordache şi al Catrinei, din comuna Tudora, plasa Siret.

*

(Monitorul Oficial al României, No. 165, sâmbătă 23 octombrie / 4 noiembrie 1899, pp. 5649-5651).


Gospodari fălticeneni de frunte, la 1881

Românce din districtul Suceava (Fălticeni)

Sute de pagini din Monitorul Oficial al României mărturisesc despre fălticeneni, dar nici un nume de odinioară nu vine să bată la uşa prietenului meu Relu Gavril, de pildă, ca să-l întrebe dacă primeşte cu semănatul de informaţii vechi. Practic, un adevărat recensământ s-ar putea reconstrui, pe baza acelor informaţii, ca să nu mai spun de mana pentru etnografi, care una ştiu şi au postulat după ureche, încât greu le-ar mai veni să se răzuiască de prostie savantoasă şi s-o ia de la capăt, aşezând piatră cu piatră temelia reală şi demnă de toată atenţia. Eu, aşa, din prietenie faţă de Relu Gavril, doar vă indic o inepuizabilă sursă de informaţii (Monitorul Oficial al României) şi transcriu lista gospodarilor de frunte din fostul judeţ Suceava, recompensaţi de Ministerul Domeniilor nu doar cu medalii, ci şi cu câte o văcuţă, un car sau un plug, funcţie de trebuinţele acelor gospodari:

 

Bucureşti, 1 decembrie 1881

 

Tabloul premiaţilor

de juriul concursului agricol şi industrial

din judeţul Suceava,

în zilele de 14, 15 şi 16 octombrie 1881.

*

La 14 octombrie.

George Ionescu, din urbea Folticeni, pentru doi boi, un plug.

Grigorie Tănase, din urbea Folticeni, pentru doi gonitori, medalie aurită.

Nicolae Pintilie, din Bogdăneşti, pentru doi boi, un car de boi.

Ion a Carinei Doroftei , din Bogdăneşti, pentru o vacă cu viţel, un plug.

George Prisecaru, din Preuteşti-Uniti (Huşi), pentru un viţel, un plug.

Ioseb Diamant, din Folticeni, pentru o vacă cu viţel, medalie aurită.

Costache Latiş Preotu , din comuna Fântana-Mare, pentru doi boi, un car de boi.

Nicolae Popescu Preotu, din comuna Mălini, pentru un mânz, un car de cal.

Stanislas Covalschi, din comuna Fântâna-Mare, pentru una iapă şi un mânz, medalie aurită.

Toader Gr. Ţevie, din comuna Radăşeni, pentru un car lucrat de el însuşi, medalie de bronz şi 20 lei.

Fălticeni, Biserica Sfântului Ilie, cu vechea clopotniţă

La 15 octombrie.

Iordache Comoniţă, din comuna Ruginoasa, pentru grâul cultivat pe moşia Ruginoasa, medalie aurită.

Nussem Vaisemberg, din comuna Folticeni , pentru grâul cultivat pe moşia Rotopăneşti, medalie de argint.

Printul Gr. Mihail Sturdza, din Iaşi, pentru grâul cultivat pe moşia Cristeşti, medalie de argint.

Vladimir Ghiţescu, din comuna Stolniceni, pentru grâul cultivat în comuna Stolniceni, medalie de bronz.

Iordache Comoniţă, din comuna Cristeşti , pentru grâul cultivat în comuna Cristeşti, medalie de bronz.

Teodor Lupu, din comuna Pleşeşti, pentru grâul cultivat în comuna Pleşeşti, un plug.

Vasile Mihai, din comuna Pleşeşti pentru grâul cultivat în comuna Pleşeşti, un plug.

Năstase Stroia, din comuna Forăşti, pentru secară şi porumb cultivate pe moşia Capu-Dealului, medalie de argint.

Ioan Iacoblov, din comuna Şoldăneşti, pentru secara cultivată pe moşia Şoldăneşti, medalie de bronz.

Berl Iuster, din comuna Drăguşeni, pentru orzul cultivat pe moşia Drăguşeni, medalie de argint.

George Marian, din comuna Ruginoasa, pentru orzul cultivat în comuna Ruginoasa, medalie de bronz.

Constantin Th. Ghiţescu, din comuna Folticeni, pentru orzul cultivat pe moşia Dolhasca, medalie de bronz.

Tănase Lăzărescu, din comuna Pleşeşti , pentru ovăzul cultivat pe moşia Pleşeşti, un car de boi.

Theodor Vasiliu , din comuna Ruginoasa, pentru porumbul cultivat pe moşia Ruginoasa, medalie aurită.

Grigorie Lămăşanu, din comuna Folticeni, pentru cultura porumbului, una vacă.

Vasile Stroescu, din comuna Folticeni, pentru cultura porumbului, una vacă.

Dimitrie Pădure, din comuna Folticeni, pentru cultura porumbului şi fructe, medalie de argint.

Heinic Horodniceanu, din comuna Pleşeşti, pentru cultura rapiţei pe moşia Unceşti, medalie de bronz.

Gheorghe Cotu, din comuna Bogdăneşti, pentru cultura de hrişcă în comuna Bogdăneşti, un plug.

Vasile Grumazescu, din comuna Rădăşeni, pentru cultura de trifoi şi fasole, medalie de argint.

Gheorghe Dăscălescu, din comuna Cristeşti, pentru cultura de fasole, medalie de bronz.

Roza Costandachi, din comuna Preuteşti-Uniţi , pentru cultura de cartofi, medalie aurită.

Dimitrie Buburus , din comuna Horodniceni , pentru cultura de cartofi, medalie de argint.

Ioan Nicolau, din comuna Paşcani, pentru cultura de cartofi, medalie de bronz.

Tănase Petcu, din comuna Preuteşti-Uniţi , pentru cultura de fragi, ţelină, curechi, medalie de bronz.

Gavril Dimitriu, din comuna Folticeni, pentru cultura de sfeclă, medalia de bronz.

Gheorghe Grămadă, din comuna Oprişeni, pentru cultura de ceapă, medalia de bronz.

Nicolae Ionescu , din comuna Paşcani, pentru cultura de morcovi şi pătrunjel, medalie de bronz.

Toader I. Cârlan, din comuna Rădăşeni, pentru seminţe de legume şi un voloc, medalie de bronz.

Toader Pavela Onei, din comuna Rădăşeni, pentru cultura perilor, medalie de bronz.

Toader Goilav, din comuna Rotopăneşti, pentru cultura merilor, medalie de bronz.

Adam Arndt, din comuna Folticeni, pentru pieile dubite în fabrica sa din Folticeni, medalie aurită.

Anton Crişca, din comuna Folticeni, pentru pieile dubite în fabrica sa din Folticeni, medalie de bronz.

George Ghebel, din comuna Folticeni, pentru curelărie indigenă lucrată în Folticenii-Vechi, medalie de bronz şi 20 lei.

Alexa Ioan Moise, din comuna Ţoleşti, pentru frânghii de cânepă lucrate în Manolea, medalie de bronz şi 20 lei.

Petru Ciubotaru, din comuna Rădăşeni, pentru căpestre de cânepă, 20 lei.

August Herman, din comuna Folticeni, pentru cizmărie, medalie de argint.

Cosma Andrei, din comuna Ţoleşti, pentru cizmărie, 20 lei.

Michail Grigorescu, din comuna Horodniceni , pentru gogoşi de mătase şi stupi, ce cultivă în Folticeni, medalie de bronz şi una vacă.

Vasile N. Muşat , din comuna Baia, pentru dogărie, 30 lei.

Costache Lespădau, din comuna Baia, pentru dogărie, 20 lei.

Gheorghe Bosînceanu, din comuna Baia, pentru dogărie, 10 lei.

Ioan Latiş, din comuna Oprişeni, pentru dogărie, 10 lei.

Petru Rotaru, Iftimie Rotaru, Dumitru Nichita Crăciun, Nicolae Th. Guşu, Dumitru Creţu, Simion al lui Anton, Petre Netea, Gheorghe Netea, Thoader Ioniţă a Sarei, Gheorghe al Musculesii, Simion Vasile Scutelnicu şi Petre Ciugolea, din comuna Mălini, pentru draniţa ce lucrează în Găineşti, câte 10 lei la fiecare.

Vasile Strachinaru, din comuna Lespezii, pentru oale de cişmele, 20 lei.

Iohan Zingher, din comuna Folticeni, pentru fabricare de cărămidă, medalie de bronz.

Şulăm Berman, din comuna Folticeni, pentru un fluier de alamă pentru maşini, medalie de bronz.

Solomon Ţribel si Leon Vaisemberg, din comuna Folticeni, pentru făină de la moara lor americană cu turbină, medalie aurită.

Costache Ber, din comuna Folticeni, pentru lucruri de stolerie , medalie de argint.

Casa lui Nicu Gane, la 1907, când aparţinea lui Artur Gorovei

La 16 octombrie.

Ana Cofnăreanu, din comuna Miroslăveşti, pentru ţesături de lână şi cânepă, medalie aurită.

Ioan Sălceanu, din comuna Siliştea, pentru scoarţe de lână, una vacă.

Ecaterina N. Pintilie, din comuna Bogdăneşti, pentru ţesături de lână, una vacă.

Ioana Vasile Covataru, din comuna Boroaia, pentru ţesături de lână şi borangic, medalie de argint.

Safta defunctului Iordache a Deaconului, din comuna Baia , pentru ţesături de lână şi in, una vacă.

Ileana Deaconului, din comuna Sasca, pentru scoarţe de lână, 40 lei.

Aglaea Mitocaru, din comuna Bogdăneşti, pentru ţesături de lână şi in, una vacă.

Irina Dumitra Ghemanaru, din comuna Mălini, pentru sumane, una vacă.

Maria Gavril a Iriniei, din comuna Folticeni, pentru ţesături de cânepă, lână, in şi borangic, 20 lei.

Ileana Vasile Stefănescu, din corauna Folticeni, pentru ţesături de lână şi cânepă, 20 lei.

Elena Iftimie Popovici, din comuna Folticeni, pentru ţesături de lână şi cânepă, medalie de bronz.

Paraschiva Gh. Theodorescu, din comuna Folticeni, pentru ţesături de lână, 20 lei.

Casandra Grigore Monacu, din comuna Folticeni, pentru ţesături de lână şi cânepă, 20 lei.

Safta Gh. Ploiţă, din comuna Folticeni, pentru ţesături de lână şi cânepă, 20 lei.

Elena Grigore Bejenaru, din comuna Preuteşti-Vlădeşti, pentru ţesături de lână, 10 lei.

Casandra Th. Gurgescu, din comuna Folticeni, pentru ţesături de lână, 20 lei.

Elise Leon Gheorghiu din comuna Cristeşti, pentru ţesături de in şi cânepă, medalie aurită.

Elena Ioan din comuna Ciumuleşti, pentru ţesături de in şi cânepă, o vacă.

Safta Gr. Lovinescu, din comuna Rădăşeni, pentru ţesături de in şi cânepă, una vacă.

Casandra Bejanu, din comuna Rădăşeni, pentru ţesături de in şi cânepă, medalie de bronz şi una vacă.

Irina Grigore Pintilie, din comuna Rădăşeni, pentru ţesături de cânepă, 30 lei.

Gheorghe Ploiţă (soţia sa), din comuna Folticeni, pentru ţesături de cânepă, medalie de bronz.

Maria lui Neculai a Gheorghiesii, din comuna Folticeni, pentru ţesături de in şi cânepă, 20 lei.

Elena Gh. V. Boroianu, din comuna Preuteşti-Vlădeşti, pentru ţesături de in şi cânepă, 20 lei.

Ruxandra Sămurcaşi, din comuna Folticeni, pentru cusături, medalie de argint şi una vacă.

Catinca Urecheanu, din comuna Folticeni, pentru ţesături de in şi cânepă, medalie de argint şi una vacă.

Elena Ghiţescu, din comuna Folticeni, pentru ţesături de in, medalie de argint.

Tinca Ghiţescu , din comuna Folticeni, pentru cusături pe canava, medalie de bronz.

Maria Grigorescu, din comuna Fântâna-Mare, pentru ţesături de in şi cânepă, medalie de bronz.

Elena Ioan Sofiica , din comuna Rădăşeni, pentru ţesături de in şi cânepă, 20 lei.

Ruxandra Th. Ioan Cârlan, din comuna Rădăşeni, pentru ţesături de in şi cânepă, 20 lei.

Elisaveta Creţulescu, din comuna Fântâna-Mare, ţesături de in şi cânepă, medalie de bronz.

Elena V. a Măriucăi, din comuna Oprişeni, pentru ţesături de in şi cânepă, medalie de bronz.

Catinca Vasile Diaconu, din comuna Oprişeni, pentru ţesături de in şi cânepă, medalie de bronz.

Marghioala Chiriac Cost. Rotaru, din comuna Ruginoasa, pentru ţesături de in şi cânepă, 20 lei.

Marghioala Vas. Fulgă, din comuna Ruginoasa, pentru ţesături de in şi cânepă, 20 lei.

Paraschiva Vas. Bucur, din comuna Ruginoasa, pentru ţesături de in şi cânepă, 20 lei.

Catinca Cost. Gr. Grumazescu, din comuna Ruginoasa, pentru ţesături de in şi cânepă, medalie de bronz.

Maria Ilie Radu, din comuna Ruginoasa, pentru ţesături de in şi cânepă, 20 lei.

Maria Gavril Dimitriu, din comuna Folticeni, pentru ţesături de in şi cânepă, una vacă.

Paraschiva Costache Roman, din comuna Ruginoasa, pentru ţesături de in şi cânepă, 20 lei.

Zoiţa Gh. Ungureanu, din comuna Ruginoasa, pentru ţesături de in şi cânepă, 20 lei.

Maranda Cost. Ungureanu, din comuna Ruginoasa, pentru ţesături de in şi cânepă, medalie de bronz.

Ancuţa Gh. Petru Ioan, din comuna Ruginoasa, pentru ţesături de in şi cânepă, 20 lei.

Ştefan Andrei Grecu, din comuna Paşcani, pentru cânepă topită, un plug.

Ilarian Gafon, din comuna Paşcani, pentru cânepă topită, un plug.

Nasarie Lazăr Vasiliu, din comuna Paşcani, pentru cânepă topită, un plug.

(Monitorul Oficial al României, No. 196, miercuri 2/14 decembrie 1881, pp. 6078-6080).